Stefan Przewłocki


Stefan Przewłocki jest postacią niezwykle ważną w polskim świecie nauki, zwłaszcza w zakresie geodezji oraz kartografii. Urodził się 9 września 1933 roku w Wyszkowie, co stanowi początek jego bogatej kariery naukowej.

Jako profesor nauk technicznych, Przewłocki specjalizuje się w dziedzinie, która obejmuje takie obszary jak: geodezja inżynieryjno-gospodarcza, geometria wykreślna, a także kartografia tematyczna, co czyni go autorytetem w tych niezwykle istotnych dziedzinach.

Jego prace i badania w znaczący sposób wpłynęły na rozwój oraz praktyczne zastosowania technologii geodezyjnych i kartograficznych w Polsce.

Życiorys

Stefan Przewłocki, wybitny specjalista w dziedzinie geodezji, w 1957 roku uzyskał tytuł magistra inżyniera, kończąc studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Po ukończeniu edukacji rozpoczął pracę w Pracowni Geodezji Politechniki Łódzkiej oraz w charakterze nauczyciela w Technikum Geodezyjnym w Łodzi. Równocześnie skoncentrował się na działalności naukowej, pełniąc funkcję asystenta, a później starszego asystenta w Sekcji Geodezji Stosowanej, która została ustanowiona w 1951 roku przy Wydziale Budownictwa i przekształcona w 1964 roku w Katedrę Geodezji.

W tym okresie zainteresowania badawcze Stefana dotyczyły głównie kartografii nawigacyjnej. W latach 1959 i 1960 odbył staż na statkach hydrograficznych, takich jak MS „Koziorożec”, MS „Zodiak” oraz MS „Hydrograf – 2”. Dodatkowo, w 1961 roku wziął udział w rejsie do portów Afryki Zachodniej. Jego prace badawcze były realizowane na zlecenie Komitetu Geodezji Polskiej Akademii Nauk oraz innych instytucji. Obejmowały one opracowania dotyczące analizy obrazów radarowych, wyznaczania powierzchni fal radiowych, a także kwestii związanych z dokładnością nawigacji radarowej.

W 1965 roku Stefan Przewłocki uzyskał stopień doktora po obronie rozprawy na temat map morskich stworzonych na potrzeby nawigacji radarowej. W 1967 roku powołano go do komisji zajmującej się przekształceniem Szkół Morskich w Wyższe Szkoły Morskie. Po otrzymaniu doktoratu został adiunktem na Politechnice Łódzkiej, co otworzyło nowy rozdział w jego badaniach skoncentrowanych na geodezji inżynieryjno-budowlanej. W 1968 roku awansował na docenta, a rok później wszedł w skład Kolegium Redakcyjnego Wydawnictw Naukowych tej uczelni.

Za swoją pracę badawczą otrzymał wiele nagród, w tym Nagrodę Ministra Oświaty za monografię „Dokładność pomiarów przy montażu budowli z prefabrykatów”. W 1970 roku, po założeniu Instytutu Inżynierii Komunalnej (IIK), objął stanowisko zastępcy dyrektora oraz kierownika zespołu geodezji. W 1976 roku został dyrektorem Instytutu Inżynierii Środowiska, co przyczyniło się do dalszego rozwoju jego kariery oraz badań.

Na przełomie lat 70. i 80. zdobył tytuł doktora habilitowanego na podstawie rozprawy dotyczącej kształtowania geometrycznego obiektów budowlanych. W 1978 roku otrzymał Złoty Krzyż Zasługi. Obracał się także w świecie wielkoskalowej kartografii tematycznej dla inżynierii środowiska. Z Stefana Przewłockiego zespół złożony z Mariana Czochańskiego i Grzegorza Kowalskiego wydał szereg publikacji naukowych.

W 1980 roku Przewłocki uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego. Otrzymał uznanie za wkład w kształcenie kadry naukowej, a w 1981 roku był aktywnym członkiem Sekcji Kartografii tej samej uczelni. W 1989 roku, na wniosek Rady Wydziału Budownictwa i Architektury, został profesorem zwyczajnym. W 1992 roku został kierownikiem Katedry Geodezji, Kartografii Środowiska i Geometrii Wykreślnej na Politechnice Łódzkiej, gdzie prowadził badania nad bazami danych.

Stefan Przewłocki jest autorem 18 podręczników oraz wielu publikacji naukowych, a także wykładowcą w licznych instytucjach, w tym Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Akademii Rolniczo-Technicznej, która obecnie funkcjonuje jako Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Po zakończeniu kariery na Politechnice Łódzkiej w 2003 roku, pozostawił po sobie bogatą spuściznę naukową.

W tutaj przedstawionych osiągnięciach nie można pominąć licznych odznaczeń:

  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi,
  • Medal 40-lecia Polski Ludowej,
  • Medal 40-lecia Wyzwolenia Łodzi,
  • Odznaka Honorowa Miasta Łodzi,
  • Odznaka Zasłużonego dla Politechniki Łódzkiej,
  • Złota Odznaka „Za zasługi w dziedzinie geodezji i kartografii”,
  • ośmiokrotna nagroda Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Techniki,
  • nagroda Ministra Edukacji Narodowej,
  • nagroda Ministra Budownictwa,
  • nagroda miasta Łodzi,
  • trzykrotna nagroda Rady Naukowej przy Prezydencie miasta Łodzi.

Stefan Przewłocki jest również członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, a jego wkład w rozwój geodezji i kartografii ma fundamentalne znaczenie dla wielu dziedzin nauki i techniki.

Przypisy

  1. Marian Czochański: Stefan Przewłocki w 80 rocznicę urodzin. W: Tadeusz Kośka (red.): Tematyka badań naukowych w pracach dyplomowych na kierunku geodezja i kartografia. Kutno: Wyższa Szkoła Gospodarki Krajowej w Kutnie, 2013, s. 11-31. ISBN 978-83-63484-09-5.
  2. Marian Czochański: Jubileusz Profesora Przewłockiego. Biuletyn Rzeczoznawcy majątkowego nr 34. [dostęp 29.01.2015 r.]
  3. a b c d Prof. zw. dr hab. in Stefan Przewłocki, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 29.01.2015 r.]
  4. Lista członków Akademii Inżynierskiej w Polsce. Akademia Inżynierska w Polsce. [dostęp 12.05.2015 r.]
  5. a b c d e f g Marian Czochański: Stefan Przewłocki. W: Marian Czochański (red.): 55 lat Katedry Geodezji, Kartografii Środowiska i Geometrii Wykreślnej PŁ. Łódź: Wydawnictwo Politechniki Łódzkiej, 2006, s. 29-37. ISBN 83-7283-194-7.

Pozostali ludzie w kategorii "Inne":

Józef Jasiński (1892–1944) | Wiesława Kozek

Oceń: Stefan Przewłocki

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:14