Wiesława Kozek


Wiesława Kozek, urodzona w 1951 roku w Wyszkowie nad Bugiem, jest wybitną postacią na polskiej scenie akademickiej. Jako socjolog posiada znaczące osiągnięcia, które przyczyniły się do rozwoju nauk społecznych w Polsce.

Obecnie piastuje tytuł profesora tytularnego, co świadczy o jej wysokiej pozycji w dziedzinie naukowej oraz uznaniu wśród współpracowników i studentów. Jej prace koncentrują się na ważnych zagadnieniach socjologicznych, które mają wpływ na współczesne społeczeństwo.

Życiorys

W 1974 roku Wiesława Kozek uzyskała stopień naukowy socjologa po ukończeniu studiów w Instytucie Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Następujące istotne kroki w jej karierze zawodowej miały miejsce w 1979 roku, kiedy to doktorat obroniła w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Z kolei habilitację zdobyła w 1990 roku, prezentując pracę na temat reform gospodarczych oraz ich wpływu na społeczeństwo, a wszystko to miało miejsce na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Przez wiele lat związana była z Uniwersytetem Warszawskim, gdzie przed przejściem na emeryturę pełniła rolę kierownika Katedry Socjologii Ekonomicznej i Spraw Publicznych. W trakcie swojej kariery była również promotorem jedenastu prac doktorskich. W roku 2015 otrzymała tytuł profesora nauk społecznych, wręczony jej przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Obszary badawcze Wiesławy Kozek obejmują szereg tematów związanych z socjologią, w tym: zbiorowe stosunki pracy, transformację rynku pracy, kulturę organizacyjną oraz zmiany w strukturze zatrudnienia. Badania te koncentrują się również na nowych typach pracy, ewaluacji projektów rynku pracy oraz socjologicznych aspektach zarządzania zasobami ludzkimi w polskim kontekście. Kierowała wieloma projektami znaczącymi dla rozwoju społeczno-gospodarczego w Polsce.

W latach 2006-2009 brała udział w polskim projekcie PIQUE „Privatisation of Public Services and the Impact on Quality, Employment and Productivity”, który był częścią 6. Programu Ramowego Unii Europejskiej. Ponadto, w 2010 roku przeprowadziła ewaluację Europejskiego Funduszu Społecznego dla Komisji Europejskiej w ramach projektu „Ex-post evaluation of the 2000-2006 ESF: Impact on the functioning of the labour market and on the investment in human capital infrastructure through support to systems and structures”. Także uczestniczyła w projekcie COPE „Combating Poverty in Europe: Re-organising Active Inclusion through Participatory and Integrated Modes of Multilevel Governance” w 7. Programie Ramowym Unii Europejskiej.

Wybrane publikacje

Wiesława Kozek jest autorką wielu znaczących publikacji, które znacząco przyczyniły się do badań nad systemem gospodarczym i społecznym w Polsce. Poniżej przedstawiamy zestawienie jej najważniejszych prac:

  • Reformy gospodarcze a społeczeństwo, 1989,
  • Praca w warunkach zmian rynkowych: wybrane zagadnienia, 1994,
  • Społeczeństwo polskie w perspektywie globalizacji i integracji europejskiej, 1997 (wspólnie z Aleksandrą Lompart),
  • Opinie przedsiębiorców sektora MŚP o prowadzeniu działalności gospodarczej, 2000,
  • Instytucjonalizacja stosunków pracy w Polsce (red.), 2003,
  • Załamanie porządku etatystycznego (red.), 2005,
  • Gra o jutro usług publicznych (red.), 2011,
  • Polaktor. Aktorzy na rynku pracy, 2011 (wspólnie z Julią Kubisą),
  • Rynek pracy. Perspektywa instytucjonalna, 2013,
  • Utrzymać się na powierzchni. O walce z biedą w pięciu krajach europejskich w perspektywie indywidualnego sprawstwa, 2017 (wspólnie z Julią Kubisą i Marianną Zieleńską),
  • NSZZ „Solidarność” wobec nowych wyzwań od roku 1989, 2020.

Przypisy

  1. Pracownicy Instytutu: Wiesława Kozek. Instytut Socjologii UW. [dostęp 21.07.2010 r.]

Pozostali ludzie w kategorii "Inne":

Stefan Przewłocki | Józef Jasiński (1892–1944)

Oceń: Wiesława Kozek

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:8