Park Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie


Park Karola Ferdynanda Wazy, zlokalizowany w Wyszkowie, stanowi istotny element miejskiego krajobrazu w województwie mazowieckim. Ten malowniczy park znajduje się tuż nad brzegiem rzeki Bug, co dodaje mu niepowtarzalnego uroku oraz stwarza doskonałe warunki do relaksu na łonie natury.

Warto zaznaczyć, że od lat 70. XX wieku, park jest chroniony i figuruje w rejestrze zabytków, co podkreśla jego historyczne i kulturowe znaczenie dla regionu. Oferuje on mieszkańcom oraz turystom przestrzeń do aktywnego wypoczynku, a także możliwość eksploracji pięknych naturalnych krajobrazów.

Historia

W XIX wieku, na terenie dawnego folwarku biskupów płockich, zaczęła powstawać posiadłość senatora Sołowiowa, carskiego urzędnika. W roku 1919, władze Wyszkowa podjęły decyzję o odkupu senatorskiej willi oraz przylegającego do niej obszaru o powierzchni 2,5 ha, aby zrealizować potrzeby Towarzystwa Szkoły Średniej. Towarzystwo to zarządzało Gimnazjum Koedukacyjnym w Wyszkowie nad Bugiem. W ramach rozbudowy istniejącego budynku dobudowano salę gimnastyczną, a wokół willi, w Ogrodzie Senatorskim, zainstalowano boiska do piłki siatkowej, korty tenisowe, ścieżki biegowe oraz skocznię lekkoatletyczną. Na terenie parku powstały również dwie sadzawki, które zimą wykorzystywano jako lodowiska.

W czasie II wojny światowej, niestety, budynek gimnazjum został zniszczony w wyniku pożaru, a ogród uległ dewastacji. Po wojnie, gimnazjum zostało wznowione w wynajmowanych pomieszczeniach, a przy ruinach zorganizowano boiska, na których odbywały się zajęcia z wychowania fizycznego. Po upaństwowieniu tegoż gimnazjum, które obecnie kontynuuje tradycję jako I LO im. C.K. Norwida, park zaczął podupadać. W latach 80. XX wieku nadano mu nazwę Parku 30-lecia PRL, natomiast po roku 1989 zyskał imię biskupa płockiego Karola Ferdynanda Wazy.

Drzewostan, który tworzyły głównie lipy, dęby i klony, został w 65% zniszczony podczas II wojny światowej. Po jej zakończeniu nastąpiło dalsze zniszczenie oświetlenia, ławek, śmietników oraz amfiteatru. Rozebrano również nawierzchnię kortu tenisowego. Z dawnych budynków do dzisiaj przetrwała jedynie XIX-wieczna neogotycka kordegarda przy ulicy Kościuszki, która obecnie spełnia funkcję stróżówki.

Częścią parku jest również obelisk, który został ufundowany przez Jana Kazimierza, zaprojektowany przez Giovaniego Batystę Gisleniego, upamiętniający zgon jego przyrodniego brata Karola Ferdynanda Wazy. W latach 2014–2020 przeprowadzono pierwszy etap rewitalizacji parku, który obejmował wycinkę części drzew i krzewów, a także nasadzenia nowych oraz przycięcie pozostałych. Dodatkowo, 30 października 2018 roku, odsłonięto ławeczkę Różyckiego, upamiętniającą absolwenta (1926) Koedukacyjnego Gimnazjum.

Przypisy

  1. Wybitny kryptolog Jerzy Różycki doczekał się swojej ławeczki w Wyszkowie [online], tubawyszkowa.pl, 14.10.2024 r. [dostęp 14.10.2024 r.]
  2. a b c Ogród Senatorski - Miasto Wyszków [online], www.wyszkow.pl [dostęp 14.10.2024 r.]
  3. Gimnazjum Koedukacyjne Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie n. Bugiem - Miasto Wyszków [online], www.wyszkow.pl [dostęp 14.10.2024 r.]
  4. Park Karola Ferdynanda Wazy - Miasto Wyszków [online], www.wyszkow.pl [dostęp 14.10.2024 r.]
  5. a b Gminny program opieki nad zabytkami w latach 2020 - 2023, „Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego” (Poz. 6107), 2020, s. 17-19.

Oceń: Park Karola Ferdynanda Wazy w Wyszkowie

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:20