W ostatnich dniach Główny Lekarz Weterynarii ogłosił istotne informacje dotyczące stwierdzenia ogniska pryszczycy (FMD) na terytorium Niemiec. Pierwszy od 37 lat przypadek tej groźnej choroby został wykryty w Brandenburgii, w gospodarstwie, gdzie utrzymywano trzy woły. Sytuacja budzi obawy o możliwości rozprzestrzenienia się choroby do Polski, dlatego podjęte zostały natychmiastowe kroki w celu zabezpieczenia krajowego przemysłu mięsnego oraz hodowli zwierząt.
Choroba zakaźna, jaką jest pryszczyca, dotyka przede wszystkim zwierząt parzystokopytnych, w tym bydła, świń, owiec i kóz. Władze Brandenburgii już wprowadziły zakazy przemieszczenia zwierząt w promieniu 10 km od ogniska, co ma na celu zminimalizowanie ryzyka rozprzestrzenienia się infekcji. W promieniu 1 km od miejsca wykrycia choroby zdecydowano się na uśmiercenie wszystkich zwierząt, które mogą być narażone na zakażenie.
W odpowiedzi na te alarmujące wydarzenia, w Polsce podjęto szereg kroków zaradczych. Na początku stycznia zwołano sztab kryzysowy, wprowadzono rygorystyczne kontrole transportów zwierząt i postawiono w stan gotowości inspekcję weterynaryjną. Laboratoria w Puławach zostały przygotowane do przeprowadzania potrzebnych badań, a dodatkowo nałożono obowiązek informowania hodowców oraz wytwórców mięsa o zagrożeniach związanych z pryszczycą. Tego rodzaju działania mają na celu ochronę krajowych hodowli przed ewentualnym zakażeniem i zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego zwierząt w Polsce.
Źródło: Urząd Miasta Wyszków
Oceń: Ognisko pryszczycy w Niemczech – zagrożenia i działania w Polsce
Zobacz Także