Kościół św. Idziego w Wyszkowie


Kościół pw. Świętego Idziego, zlokalizowany w Wyszkowie, jest obiektem o istotnym znaczeniu dla lokalnej wspólnoty. Stanowi on rzymskokatolicki kościół parafialny, który aktywnie uczestniczy w życiu religijnym regionu.

W ramach swojej przynależności, przekłada się na działalność dekanatu Wyszków, będąc jednocześnie częścią diecezji łomżyńskiej. Kościół ten jest miejscem, gdzie odbywają się różnorodne ceremonie oraz wydarzenia religijne, które gromadzą wiernych z całej okolicy.

Historia

Aktualnie istniejąca świątynia została wzniesiona w miejscu poprzednich kościołów, z których najstarszy datuje się na 1720 rok. Budowa obecnej konstrukcji miała miejsce w latach 1793–1795, a jej konsekracji dokonał biskup Onufry Kajetan Szembek 8 lipca 1798 roku. W 1884 roku, dzięki staraniom księdza proboszcza J. Szmejtera, do świątyni dobudowane zostały dwie kaplice: Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Najświętszej Maryi Panny.

W trakcie I wojny światowej kościół uległ uszkodzeniu. W dniu 18 sierpnia 1920 roku ściana kaplicy Najświętszej Maryi Panny została trafiona przez granat artyleryjski, co spowodowało znaczne zniszczenia. Dodatkowo z okien świątyni wypadły szyby, a wojska bolszewickie, wycofując się, zniszczyły dach kościoła. Tragiczne wydarzenia miały również miejsce we wrześniu 1939 roku, gdy w wyniku bombardowania miasta powstał pożar, który zniszczył wnętrze świątyni, obejmując takie elementy wyposażenia jak ambona, chrzcielnica, ławki, konfesjonały oraz organy. Na szczęście kaplica Najświętszej Maryi Panny oraz dwa dębowe konfesjonały nie zostały zniszczone i to w tej kaplicy przez cały czas II wojny światowej odprawiano nabożeństwa, gdyż władze nie zezwoliły na remont kościoła.

Po II wojnie światowej

Po zakończeniu działalności okupacyjnej parafianie mogli wreszcie rozpocząć prace związane z odbudową świątyni. Na początku przedsięwzięcie to prowadził ksiądz proboszcz Leon Goszczycki, który dążył do wiernego odtworzenia architektury budowli. Następnie, od 1946 roku, prowadził prace administrator parafii, ksiądz Marceli Molski, a później proboszcz ksiądz Józef Fydryszewski. W 1959 roku kościół otrzymał konsekrowanie z rąk biskupa płockiego Tadeusza Pawła Zakrzewskiego, zachowując pierwotne wezwanie św. Idziego. W 2014 roku, na mocy decyzji Biskupa Łomżyńskiego, świątynia została uznana za Sanktuarium Św. Idziego.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 17.10.2014 r.]
  2. Gmina Wyszków, powiat wyszkowski, województwo mazowieckie [online], web.archive.org, 17.10.2014 r. [dostęp 30.11.2021 r.]
  3. Urząd Miejski w Wyszkowie [dostęp 17.10.2014 r.]
  4. Kościół św. Idziego stanie się sanktuarium. Wyszkowiak.pl, 11.12.2013 r. [dostęp 25.12.2015 r.]
  5. Szczególny święty w szczególnym miejscu. Nowy Wyszkowiak. [dostęp 25.12.2015 r.]

Oceń: Kościół św. Idziego w Wyszkowie

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:20